تبلیغات
ایامیدانید - ایابرترین تانکهای وقیمت ان را دنیا میدانید*
 
ایامیدانید
خواستن توانستن است

تانک لئوپارد
در صدر جدول تانک های مبارزه ای جهان تانک" لئوپارد مدل72" آلمان قرار می گیرد.این تانک به عنوان نسل آینده تانک های مبارزه ای توسط شرکت "کراس مافی وگمن" در سال 2010ساخته شد. این تانک نسخه جدید و به روز شده تانک های اصلی مبارزه ای "لئوپارد2" است که با درخواست ارتش آلمان (بوندس ور) و به منظور مبارزه در مناطق شهری،مسکونی ساخته شده است و در عین حال قابلیت های تانک های مبارزه ای قدیمی را نیز دارد.

مدل"+7آ2"در حال حاضر در اختیار نیروهای کانادایی مستقر در افغانستان است که با اعمال نظر نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" وارد ماموریت های ویژه می شود.

تانک های " لئوپارد مدل7آ2" به سامانه های تسلیحاتی 120 میلی متری ال 55 بی خان مجهز شده و قادر به پرتاب مهمات استاندارد ناتو و پرتابه های برنامه پذیر و پرانفجاری 120 میلی متری هستند. روی این تانک یک سکوی تسلیحاتی سبک کنترل از راه دور "اف ال دبلیو 200" نصب شده است که یک سامانه تسلیحاتی 62/7و 7/12 میلی متری و یک نارنجک انداز 40 میلی متری روی آن نصب شده است.

ماژول های غیرعامل نصب شده روی تانک می توانند حفاظت همه جانبه ای را از کاربران تانک در برابر انواع پرتابه ها و موشک های ضد تانک ،مین ها، مواد انفجاری دست ساز، گلوله های راکتی و آر پی جی ها بوجود می آورند.از طرفی 2 پرتابگر نارنجک های دودزا نیز در اطراف برجک گردان تانک سبب می شوند در مواقع لازم و ضروری، تانک از دید دشمن مخفی شود. بر روی این تانک های مبارزه ای می توان چنگک های مین یاب، تیغه های لدر و بلدوزر برای فعالیت های مهندسی و تیغه هایی برای جابه جایی یا تخریب موانع را نیز نصب  کرد.

این تانک در طبقه تانک های پرسرعت قرار می گیرد و بیشینه سرعت آن به 72 کیلومتر بر ساعت می رسد و می تواند در حالت "کروز" برد 450 کیلومتری را با این سرعت طی کند.


تانک لئوپارد

تانک های آمریکایی "آبرامز ام 1 آ 2 "
تانک های اصلی و مبارزه ای "آبرامز ام 1 آ 2 " یکی از تانک های اصلی مبارزه ای اثبات شده و توسعه یافته گروه صنعتی "جنرال داینامیکز لند سیستمز" است و در اصل به منظور تقویت نیروهای زمینی ارتش آمریکا طراحی و توسعه داده شده است.این تانک بر اساس تجربیات به دست امده از عملکرد مدل "ا م 1 آ 1 " طراحی شد و دارای فناوری های جدیدی در ایجاد قدرت آتش برتر و تحرک است.

این برتری ها سبب شده تا آبرامز ام 1آ2 در شمار یکی از بهترین تانک های جهان قرار گیرد.سامانه اصلی تسلیحاتی این تانک یک توپ بدون خان 120 میلی متری با نام "اکس ام 256 "  است که به صورت دستی پر می شود و می تواند طیف وسیعی از مهمات ضد خودروهای زرهی، مهمات ضد نیروهای پیاده نظام و سامانه های پروازی در ارتفاع کم را نابود سازد.

این تانک همچنین با دو مسلسل "ام 240" 62/7 میلی متری ،32 نارنجک مخصوص و 210 گلوله 56/5 میلی متری را در خود ذخیره کند.تانک های "آبرامز ام 1 آ2" دارای بدنه های زرهی یا پوشش کامپوزیت های سنگین و فولاد روکش شده با اورانیوم سبک در قسمت جلویی و نواحی برجک گردان تانک هستند که سطح بالایی از حفاظت را برای خدمه ایجاد می کنند.این تانک می تواند در حالت کروز مسافت 426 کیلومتری را با بیشینه سرعت 5/67 کیلومتر بپیماید.


تانک آبرامز

"چلنجر2" بریتانیا
"چلنجر2 " از تانک های اصلی مبارزه ای ارتش بریتانیا و ارتش سلطنتی عمان هستند.این تانک ها توسط گروه صنعتی-دفاعی "بریتیش ویکرز" که اکنون زیر مجموعه گروه "بی آ ئی سیستمز" به شمار می آید و بر اساس تانک های "چلنجر1" ساخته شده اند.این تانک ها بعنوان یکی از قابل اعتماد ترین تانک های جهان شناخته شده اند و با توجه پیشرفت فناوری ارتقا یافته اند.

قابلیت های تانک های "چلنجر2" در طول عملیات بوسنی در کوروز و بعد از ان در عراق اثبات شد."چلنجر2" شامل سامانه تسلیحاتی 120 میلی متری "ال 30چارم" بعنوان جنگ افزار اصلی می شود که حفاظت اولیه را برای نیروی زمینی ایجاد می کند. با این وجود یک مسلسل 62/7 میلی متری به صورت هم محور با سامانه 120 میلی متری به قدرت مبارزه ای تانک می افزاید.برجک گردان این تانک نیز بعنوان سامانه مرگبار ثانویه در این سامانه تسلیحاتی فعال می شود تا قدرت مبارزه ای ان افزایش یابد.

این تانک می تواند در برابر 50 پرتاب نفوذگر در بدنه های زرهی، مهمات باله دار، مهمات "آ پی اف اس دی اس" و مهمات "هش" یا مهمات پرانفجاری را پرتاب کنند. این تانک ها همچنین می توانند 4 هزار گلوله 62/7 میلی متری را در خود انبار کنند.نسل جدیدی تانک های "چلنجر2" به گونه ای ساخته شده است  که سطح بالایی از حفاظت را در برابر تسلیحاتی با آتش مستقیم ارائه می دهد. موتور تانک های چلنجر2 از نوع "سی 12" و متعلق به گروه صنعتی "پرکینز-کندر" بوده و برای تانک این امکان ار فراهم می آورد که با سرعت 59 کیلومتر بر ساعت در جاده و سرعت 40 کیلومتر بر ساعت در جاده های غیر اسفالته حرکت کند.


تانک چلنجر 2

"ذوالفقار3" ایران
تانک ذوالفقار 3 باعث شده است تا ایران به عنوان تنها کشور منطقه با فناوری بومی تولید تانک شناخته شود.

سامانه کنترل آتش این تانک موسوم به " EFCS3 " یک سیستم چند منظوره است که توانایی قابل توجهی چون ایجاد امکان درگیری با اهداف ثابت و یا متحرک در حال حرکت، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر محاسبات، قابلیت شبکه شدن با سامانه‌های دید در شب را دارد.

سلاح اصلی تانکهای سری ذوالفقار توپ‌های 125 میلی متری بدون خان مدل   2A46 است که نسبت به سلاح اصلی سایر تانک‌های برتر جهان از ابعاد بزرگتر و به تبع آن دارای قدرت انفجاری بالاتری است.

در بحث پیشرانه تانکهای سری ذوالفقار از یک موتور دیزل با توان تقریبی 1000 اسب بخار بهره می برد که این تانک را قادر می سازد بر روی جاده به سرعتی در حدود 70 و در روی سطوح ناهموار در حدود 40 تا 45 کیلومتر بر ساعت برسد و همانطور که مشاهده می‌شود از این لحاظ هم ردیف بهترین تانک‌های جهان و سریعترین آنهاست.

طرح 5 ضلعی برجک تانک و عدم نصب زره های واکنش گر انفجاری " ERA "  بر روی بدنه این تانک این احتمال را مطرح می کند که ذوالفقار از زره های کامپوزیتی و ترکیبی بهره می برد.

سامانه های حفاظتی " ش . م . ه " به وسیله حسگرهای موجود در صورت وجود عوامل شیمیایی، میکروبی و یا هسته ای در فضای اطراف تانک به تصفیه هوای موجود پرداخته و مانع ورود عوامل خطرناک به درون تانک می شود.

سامانه کنترل آتش موسوم به " EFCS3 " یک سیستم چند منظوره است که توانایی های قابل توجهی را در اختیار ذوالفقار قرار می دهد. از این میان می توان به مواردی همچون ثابت نگاه داشتن توپ در هنگام انواع مانورها و چرخش ها، ایجاد امکان درگیری با اهداف ثابت و یا متحرک در زمانی که تانک متوقف بوده و یا در حال حرکت است، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر محاسبات بالستیک تانک برای تخمین زاویه مورد نظر برای شلیک، قابلیت شبکه شدن با سامانه های دید در شب موجود در تانک و افزایش شانس مورد اصابت قرار دادن هدف با اولین شلیک اشاره کرد.

به جرات می‌توان گفت سامانه کنترل آتش ذوالفقار با مدرن‌ترین تانک‌های جهان قابل رقابت است.


ذوالفقار3

"کی 2 بلک پنتر" کره جنوبی
تانک های مبارزه ای اصلی کره جنوبی که با نام "کی 2 بلک پنتر" شناخته می شوند توسط گروه صنعتی "هندایی روتم" و برای ارتش جمهوری کره ساخته شده اند. این تانک در شمار تانک هایی با قدرت تحرک بالا شناخته می شود و دارای قدرت آتش پیشرفته و قدرت خود محافظتی قدرتمندی است.بلک پنترها در حال حاضر در دست تولید قرار دارند و بر اساس برنامه ریزی های شرکت کره ای در سال 2014 به ارتش کره جنوبی ارسال می شوند.

سامانه تسلیحاتی تانک کره ای شامل یک اسلحه 120 میلی متری بدون خان می شود که می تواند مهماتی با انرژی جنبشی پیشرفته را به صورت خودکار گلوله گذاری کرده و فرآیند هدف گیری دقیق را حتی در زمینه های سخت انجام دهد . این تانک نیز مانند دیگر تانک های برتر جهان به مسلسل های 62/7 میلی متری و 7/12 میلی متری مجهز شده است.

"کی 2"یکی از پرسرعت ترین تانک های جهان به شمار می آید و می تواند با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و با همین سرعت مسافت 450 کیلومتری را طی کند.لایه خارجی این تانک نیز شامل کامپوزیت های یک پارچه و لایه های واکنشی-انفجاری در برابر تمامی گلوله های ضد زره می شود و می تواند مقاومت بسیاری در برابر آتش مستقیم ایجاد کند. از طرفی این تانک در برابر انواع مین ها و مواد منفجره دست ساز ایمن شده است . لایه های زرهی نیز دارای مقاومت نفوذی زیادی هستند و این موضوع ایمنی خدمه تانک را به شدت افزایش می دهد.


کی2 بلک پنتر

"لکر" فرانسه
تانک های اصلی مبارزه ای لکر فرانسه توسط گروه صنعتی "جیات" توسعه داده شد و پس از مدتی، ساخت و تولید این تانک ها به صنایع دفاعی "نکستر" انتقال یافت.این تانک ها در ابتدا منحصرا برای ارتش فرانسه طراحی شد و در حال حاضر امارات متحده عربی نیز از این تسلیحات به عنوان تانک های اصلی مبارزه ای خود استفاده می کند.

اولین گروه از این تانک ها در سال 1992 در اختیار آژانس تدارکات فرانسه "اف پی آر" قرار گرفت."لسلرس"  درشمار نسل سوم تانک های 120 میلی متری با استانداردهای ناتو قرار می گیرد.این تانک ها به سلاح 120 میلی متری "سی ان 26-120" بدون خان مجهز شده است و یک مسلسل 7/12 میلی متری بر روی سقف این تانک به صورت هم محور با توپ 120 میلی متری نصب شده است.

این تانک ها گنجایش حمل و نگهداری 40 پرتابه 120 میلی متری و بیش از 950 گلوله 7/12 میلی متری را نیز دارد.بدنه توسعه یافته زرهی و ماژولار این تانک از فولاد ،سرامیک و کولار ساخته شده و برای خدمه تانک ،حفاظتی همه جانبه را ایجاد می کند.از طرفی می توان مقاومت این تانک را در برابر مواد منفجره دست ساز یا مین های کنار جاده ای و پرتابه های راکتی افزایش داد.

سامانه خود محافظتی "گالیکس" نیز که به تازگی طراحی و توسعه داده شده است قدرت بقا و ماندگاری تانک و خدمه آن را افزایش می دهد.این تانک نیز یک سامانه پرسرعت محسوب شده و می تواند با بیشینه سرعت 72 کیلومتر حرکت کرده و با همین سرعت اهداف مستقیم خود را هدف گیری و نابود کند.از دیگر سو این تانک با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت می تواند روی هرگونه زمین سخت، ناهموار یا ماسه ای حرکت کند.

تانک"تی 90 ام اس" روسیه
تانک "تی 90 ام اس " روسیه نسخه مدرن تانک های اصلی مبارزه ای "تی 90 " است که توسط گروه صنعتی "اورال واگن زاود" طراحی و ساخته شده است.این تانک برای اولین بار در سپتامبر سال 2011 در نمایشگاه نظامی روسیه در معرض دید عموم قرار گرفت.تانک "تی 90 ام اس" به شدت روزآمد شده و دارای حجم وسیعی از فناوری های برتر است تا بتواند در میدان نبرد عملکرد مناسب و تقویت شده ای را از خود نشان دهد.

سامانه تسلیحاتی این تانک یک اسلحه 125 میلی متری "5-64آ2"است که می تواند مدل های گوناگون مهمات با دقت افزایش یافته را شلیک کند.از طرفی مسلسل ضدهوایی 62/7 میلی متری "6پی7کی" نصب شده بر روی سکوی کنترل از راه دور از دیگر تسلیحات این تانک برتر به شمار می آید.

پنل های "ای آر آ" نیز در اطراف این تانک نصب شده و حفاظت توسعه یافته تری در برابر سلاح های کوچک و خمپاره های پرتابی ایجاد می کنند.روکش رویی و برجک گردان این تانک با لایه های زرهی و واکنشی "ریلیکت" پوشیده شده تا در برابر موشک های ضد تانک مقاوم گردد.این تانک همچنین به سامانه نمایشگر "اپتوالکترونیک" مجهز شده است و دارای سامانه الکترون مگنتیک برای مقابله با موشک های ضد تانک است.

موتور"آوی 92 اس 2 اف" این تانک می تواند با تولید انرژی هزار و 130 اسب بخار بیشینه سرعت 60 کیلومتر بر ساعت را برای تانک رقم بزند.


تی 90 ام اس

منبع: سراج24

ZTZ-99 - چینی – 2.6 میلیون دلار
این تانک در سال 2001 توسط ارتش چین رونمایی شد. بدنه و ظاهر این تانک شباهت بسیاری به تانک‌های قدیمی شوروی دارد. این تانک همانند بسیاری از تانک‌های قدرتمند روز از توپی 125 میلی‌متری استفاده می‌کند. این تانک از سیستم دفاعی پیشرفته ای نیز استفاده می‌کند که با لیز تلاش می‌کند تا مسیر موشک‌های هدف گرفته شده را از این تانک دور کند.


T-90AM - روسیه – 4.25 میلیون دلار
در زمان جنگ سرد، شوروی دو مدل تانک مختلف تولید می‌کرد، یکی مدلی ارزان در تعداد انبوه با نام T-62 و T-72 و مدلی گران‌تر و پیشرفته تر با نام‌های T-64 و T-80. این استراتژی در سال‌های اخیر نشان داد که هزینه بسیاری را برای کشور روسیه به همراه دارد، به همین دلیل این کشور مدل جدیدتر T-90 را تولید کرد که می‌تواند جایگزین خوبی برای مدل‌های قبلی باشد. این تانک عظیم از توپی 125 میلی‌متری استفاده می‌کند و برای حرکت نیز از موتوری با قدرت 1230 اسب بخار بهره می‌برد.


Arjun Mk II - هند – 6 میلیون دلار
تانک عظیمی که اولین بار در سال 2004 وارد ارتش هند شد. این وسیله 55 تنی از بسیاری از مدرن‌ترین امکانات نظامی همانند توانایی شلیک موشک بهره می‌برد. این تانک از زره انفجاری، اشعه مادون قرمز و دو برای محافظت از سرنشینانش استفاده می‌کند.


Leopard 2A6 - آلمان – 6.79 میلیون دلار

آلمان یکی از معروف‌ترین تولید کنندگان تانک در جهان است . ماشین آلات زرهی این کشور در زمان جنگ جهانی دوم توانستند به راحتی تانک‌های فرانسوی و روسی را شکست دهند و در نهایت نیز بخشی از آخرین خطوط دفاعی آلمان را تشکیل دادند. تانک 2A6  نیز یکی از تانک‌هایی است که با وجود قدیمی بودن آن توانسته در مقایسه با بسیاری از وسایل زرهی روز بهتر عمل کند. این تانک اولین بار در سال 1979 تولید شد و از آن زمان تا به امروز در بخش‌های بسیاری ارتقا یافته است. 
موتوری که این وسیله را به حرکت در می‌آورد 1500 اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند حداکثر سرعت 72 کیلومتر در ساعت را برای این تانک به همراه داشته باشد.


M1A2 SEP - آمریکا – 8.5 میلیون دلار
در میان تمامی تانک‌های این فهرست ، این تانک در بیشترین عملیات‌های نظامی استفاده شده است. در جنگ‌های عراق و افغانستان این تانک توانست به شدت مفید واقع شود و در برابر تانک‌های عراقی مقاومت نشان دهد. بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن در زمان نبرد موشک‌های ضد تانکی بود که از قسمت‌های عقب و کنار به این وسیله اصابت می‌کرد.


Challenger 2 - انگلستان – 8.6 میلیون دلار
این تانک یکی از مورد اطمینان ترین وسایل جنگی مورد استفاده در جهان محسوب می‌شود و از سال 1998 مورد استفاده بسیاری از سرویس‌های نظامی در جهان است. گفته شده که این تانک از زره فوق پیشرفته ای استفاده می‌کند که مقاومتی دو برابری نسبت به استیل دارد. با وجود وزن 69 تنی این تانک با موتوری 1200 اسب بخاری یکی از قوی‌ترین و سریع‌ترین تانک‌های جهان است.


K2 Black Panther - کره جنوبی – 8.8 میلیون دلار
به عنوان یکی از جدیدترین تانک‌های ساخته شده در جهان این وسیله قدرتمند تاکنون در هیچ جنگی شرکت نداشته است به همین دلیل نمی‌توان درباره عملکرد آن اظهار نظر کرد. ساخت این تانک به صورتی است که بهترین ویژگی‌های تانک‌هایی از سراسر جهان را در یک وسیله ترکیب کرده است.

 

Type 10 – ژاپن – 9.4 میلیون دلار
جدیدترین تانک ژاپنی که در سال 2012 وارد سرویس شد. این وسیله 48 تنی توانایی مانور بسیار زیادی دارد و می‌تواند در صحنه نبرد به سرعت جا به جا شود. این وسیله به سیستم‌های دفاعی مدرن بسیاری مجهز است و به همین دلیل یکی از گران‌ترین تانک‌های بازار محسوب می‌شود.

 

AMX-56 Leclerc - فرانسه – 12.6 میلیون دلار
تانک اصلی ارتش فرانسه و گران‌ترین تانک فعلی جهان این وسیله 12 میلیون دلاری است که می‌تواند در بسیاری از نبردهای جهان پیروز میدان باشد. این تانک اولین بار در سال 1992 وارد سرویس ارتش فرانسه شد و از آن زمان تاکنون به عنوان تانک اصلی ارتش فرانسه شناخته می‌شود. سیستمم های پیشرفته این تانک به گونه ای طراحی شده‌اند که از چندین مدار مختلف استفاده می‌کنند تا در صورت آسیب دیدن بخشی از این وسیله به صورت کامل از کار نیفتد. گزارشات حاکی از آن است که این وسیله می‌تواند با سیستم پیشرفته‌اش در حدود 12 توپ در هر دقیقه شلیک کند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علی پرنده آسمانی
نظرسنجی
شما به دنبال چه مطالبی هستید
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
   

کد اهنگ برای وبلاگ